Leczenie

Imbir

67Imbir – nie tylko na trawienie.Imbir pochodzi z Azji i Afryki, gdyż dziko rośnie jedynie w klimacie tropikalnym. Charakterystyczny korzeń tej rośliny wyglądem przypomina olbrzymią łapę, czasem nawet przybiera kształt ludzkiej sylwetki. W przemyśle spożywczym oprócz korzenia używa się także wysuszonych płatków kwiatowych, które poddaje się mieleniu. Doskonale nadaje się do przyprawiania deserów, ciast, pierników, galaretek i lodów. Jest także świetnym dodatkiem do grzanego piwa lub wina. Dania z ryżu, mięsa i sosy nabiorą nowego wyrazu, gdy przyprawimy je imbirem. Można go również używać do marynat i zalew. Pewnie nawet niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że powszechnie używana przyprawa curry zawiera w swym składzie właśnie imbir. Dodany do potraw usprawnia procesy trawienia, gdyż pobudza widzialnie soku żołądkowego. Pozytywnie wpływa na układ krążenia, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, działa przeciwbakteryjnie. Wpływa także ujędrniająco na skórę, poprawia kondycję włosów i skóry głowy. Poleca się go przy chorobie lokomocyjnej, bowiem łagodzi jej uciążliwe objawy. Bazylia – niezastąpiona do włoskich dań.Pochodzi z Afryki i Azji i liczy ok. 150 gatunków, ponieważ jednak uprawia się łatwo można ją hodować ją w doniczkach na parapecie naszej kuchni lub w ogródku przy domu, a najczęściej uprawiane gatunki to: cynamonowa, cytrynowa, ciemny opal i tajlandzka purpura. Bazylia jest powszechnie używaną przyprawą o charakterystycznym balsamicznym zapachu i gorzkawym smaku, niekiedy określanym również jako słodki lub pikantny. Przede wszystkim przyprawia się nią sosy, zwłaszcza pomidorowe, a także zupy i mięsa. Najbardziej znane dania, które nie mogą obejść się bez tej przyprawy to włoskie Pesto, pizza i spaghetti. Nadaje się również do dipów sałatkowych. Znajdziemy ją także w daniach z czosnkiem, twarogach, topionych serach oraz ziołowych masłach. Intensywny zapach bazylii wykorzystuje się nawet do aromatyzowania olejów, octów i likierów. Dodana do potraw wpływa na lepsze trawienie i ułatwia przyswajanie substancji odżywczych, gdyż ułatwia wydzielanie soków trawiennych. Posiada także właściwości afrodyzjakalne.

Tagi: , , , , , , , , ,

20 listopada 2010 Leczenie, Zioła

Antybiotyk rzekomo cudowny lek

63Mało, kto nie słyszał o penicylinie – pierwszym antybiotyku odkrytym przez Aleksandra Fleminga w 1928 roku. Ludzkość była pełna entuzjazmu dla tego odkrycia, aczkolwiek niewielu wiedziało, iż nierozważne stosowanie tego leku powoduje powstawanie lekoopornych bakterii. Co więcej, zaczęły się one mnożyć na niespotykaną wcześniej skalę. Wyłonił się nowy problem, a jako jego rozwiązanie – kolejne antybiotyki. Utkwiliśmy w błędnym kole i ta sytuacja trwa do dziś. Naukowcy dwoją się i troją, by temu zaradzić, jednak wciąż namnażają się lekooporne drobnoustroje. Bakterii nie da się raz na zawsze zlikwidować, a walka z nimi staje się coraz cięższa. Przypomina zmagania z wiatrakami. Antybiotyki stosowane przez miliony chorych na całym świecie niszczą jednak nie tylko szkodliwe bakterie, ale również te pożyteczne odgrywające w organizmie istotna rolę. Właśnie, dlatego osobom na terapii antybiotykowej zaleca się przyjmowanie jogurtów i kefirów uzupełniających florę bakteryjną. Co więcej, podczas walki z antybiotykiem szkodliwe drobnoustroje mutują się i uodporniają, jeszcze bardziej atakując organizm. Wystarczy dokładnie wczytać się w ulotkę dołączoną do pierwszego lepszego leku przeciwbólowego, by odkryć, jakie komplikacje mogą się wiązać z jego stosowaniem. Należą do nich: krwawienie z przewodu pokarmowego, wysypka, owrzodzenie, podrażnienie błony śluzowej, bóle brzucha. Na takie i inne niepożądane działania są narażone zwłaszcza osoby w podeszłym wieku, przyjmujące regularnie duże ilości różnych leków, które mogą wejść w interakcje i nasilić negatywne objawy. Uważać powinny również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dostępne leki to duża dawka chemii mogąca zaburzyć rozwój płodu, bądź nowo narodzonego dziecka. Leków nie można również łączyć z alkoholem. Taki eksperyment grozi nawet śmiercią. Osoby przyjmujące dany lek regularnie przez kilka lat są narażone na uszkodzenie nerek i wątroby oraz zaburzenia pracy serca. Niektóre leki osłabiają koncentrację i wywołują senność, inne skutkują nadpobudliwością, niekiedy stanami depresyjnymi. Przeczytaj ulotkę dołączoną do leku, którego zażywasz, a będziesz w szoku. Już nie zdziwi cię, dlaczego w każdej reklamie lekarstw podawane jest ostrzeżenie, by przed ich użyciem zapoznać się z ulotką, a nawet zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty.

Tagi: , , , , , , , ,

18 października 2010 Leczenie

Kontakt z pacjentem

46Praca pielęgniarek nie może obyć się bez stałego kontaktu ze znajdującymi się na danym oddziale pacjentami.W pracy pielęgniarek nie da się uniknąć kontaktu z pacjentem. Czasami bywa on miły, czasami związany jest z licznymi problemami, jednak nie można pracować w tym zawodzie i liczyć na to, iż uda nam się omijać pacjentów szerokim łukiem. Można bowiem rzec, iż całokształt pracy pielęgniarki w dziewięćdziesięciu procentach związany jest z pacjentem właśnie, bo to dla niego pojawiają się one w szpitalu. Pacjenci nierzadko obdarzają pielęgniarki dużym zaufaniem, lubią, gdy kręcą się one przy ich łóżku. Nierzadko zdarza się, iż raczą je oni opowieściami ze swojego życia, głównie ze względu na to, iż w przeciwieństwie do zabieganych lekarzy, będą one chciały ich wysłuchać. Z tego względu nie raz będą one słuchaczkami, którym opowiada się długie rodzinne historie, którym chwali się swoimi dziećmi lub wnukami, dla których przywołuje się zabawne momenty ze swojego życia. Nie znaczy to jednak, iż pielęgniarki zawsze mają czas, by wysłuchać każdego pacjenta. Na większości oddziałów jest ich bowiem tak mało, iż muszą one wykonywać wszystkie czynności tak szybko, by zdążyć zająć się każdym pacjentem. Na każdą pielęgniarkę czeka w szpitalu wiele obowiązków, które będzie musiała wykonywać każdego dnia.Szpital to instytucja, w której wiele rzeczy dzieje się w jednym czasie, nie dziwi zatem, iż lekarze potrzebują do pomocy pielęgniarek, które wykonują nieocenienie wielką pracę na każdym dyżurze. Oczywiście do ich podstawowych obowiązków należy opieka nad pacjentami, to one podają im przepisane przez lekarzy tabletki, one dbają o to, by dany lek został połknięty o konkretnej porze, one robią zastrzyki, zmieniają opatrunki, mierzą ciśnienie, kontrolują temperaturę. Ich praca polega również na dbaniu o czystość wokół pacjentów to znaczy zmienianie pościeli, mycie pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie pójść do łazienki. W ich pracę wpisane jest również zawożenie pacjentów na różnorodne badania, pobieranie krwi, czuwanie nad ogólnym stanem pacjenta, prowadzenie kart pacjentów i wypełnienie szeregu różnorodnych papierków. Pielęgniarek nie może zabraknąć również na bloku operacyjnym, gdzie pomagają one lekarzom w czasie trwania zabiegu, dbają o właściwe przygotowanie sali operacyjnej.

Tagi: , , , , , , , ,

18 października 2010 Choroby, Leczenie, Pielęgnacja

Rozwój medycyny naturalnej

26Ponieważ od tysięcy lat metody, jakimi posługuje się medycyna naturalna stale się rozwijały przejmując niektóre metody i wynalazki medycyny konwencjonalnej to można przypuszczać, że taka wzajemna koegzystencja będzie trwała jeszcze bardzo długo. Medycyna naturalna doskonale spełnia swoje zadanie jako siła wspomagająca dla zwyczajnych metod leczenia, podnosząca ich skuteczność. Z drugiej natomiast strony stanowi ciekawy obiekt badań naukowych, jak również pole do wprowadzania nowych osiągnięć medycznych. Najważniejszym celem medycyny, niezależnie od tego, jakiego byłą ona rodzaju i z jakich środków korzystała zawsze była pomoc pacjentom, a współdziałanie medycyny naturalnej i konwencjonalnej daje zaskakująco dobre efekty. Nauka raz po raz dostarcza nowych wiadomości, które obie gałęzie medycyny mogą z powodzeniem wykorzystywać. Im dalej idące są zmiany tym bardziej medycyna niekonwencjonalna zlewa się z konwencjonalną tworząc doskonałą broń przeciwko chorobom a działającą tak wszechstronnie, że upadek medycyny niekonwencjonalnej byłby straszną stratą dla nauk medycznych i w efekcie również pogorszyłoby wyniki terapii poszczególnych pacjentów. Od samego początku funkcjonowania medycyny w jakiejkolwiek postaci zioła stanowiły podstawę większości metod leczniczych. Leczono nimi dokładnie wszystkie kategorie chorób, opierając się na wielowiekowym doświadczeniu, nieco eksperymentując oraz często licząc na szczęście. Dziś wiadomo, że niektóre choroby nie podlegają całkowitemu wyleczeniu nawet przy zastosowaniu zdecydowanie silniejszych środków syntetycznych, niż te, które znajdują się w tkankach roślinnych. Niemniej jednak wciąż spora grupa schorzeń czy dolegliwości bywa często leczona za pomocą substancji naturalnych. Najczęściej są to przewlekłe i podostre stany chorobowe układu pokarmowego, oddechowego oraz skóry. Jednak bardzo ważne jest, że sfera psychiczna stanowi często sferę głównego oddziaływania środków naturalnych. Poza rzeczywistym efektem powrotu do zdrowia wywołują tez one efekt placebo przez co skuteczność leku jest zdecydowanie wzmacniana. Wszelkiego typu stany zapalne, infekcje, skaleczenia posiadają w swojej naturze pewne aspekty, które pozwalają na ich skuteczne leczenie metodami zielarskimi. Dzięki temu nie zawsze istnieje konieczność odwoływania się do bardzo agresywnych środków syntetycznych. Ziołolecznictwo, zwane też niekiedy fitoterapią, jest najstarszą znaną ludzkości metodą leczniczą. Tym niemniej jednak podstawy działania poszczególnych substancji zawartych w określonych roślinach zaczęto odkrywać znacznie po rozpoczęciu ich stosowania. Dziś wiadomo, że tkanki roślinne zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą być wykorzystywane jako substancje czynne leków, między innymi saponiny, alkaloidy, garbniki, witaminy, sole mineralne, olejki eteryczne, antybiotyki oraz związki odżywcze. W przypadku takich substancji, jak zresztą przy większości leków, dana substancja wykazuje właściwości lecznicze przy odpowiednim stężeniu, powyżej którego działa jako toksyna- alkaloidy i garbniki są jednymi z najsilniejszych trucizn na świecie. Alkaloidem jest na przykład nikotyna czy kofeina, które- zwłaszcza podawane dożylnie- mogą bez problemu zabić. Przyjmowane w „tradycyjny” sposób również wykazują wiele niepożądanych działań. Gotowe mieszanki ziołowe można kupić w sklepach i aptekach lub można też samemu zebrać odpowiednie zioła, aby przyrządzić z nich właściwą substancję leczniczą. Ziołolecznictwo jest często wykorzystywane przez medycynę konwencjonalną.

Tagi: , , , , , , ,

25 września 2010 Leczenie, Zioła

O stronie

Bezsenność jest poważnym schorzeniem. Nie należy tego lekceważyć i w przypadku gdy występuje przez dłuższy okres należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Bezsenność jest przeważnie objawem niedyspozycji organizmu. Zdarza się, że jest ona wywołana jakimś ciężkim okresem w naszym życiu. Przykładem mogą tu być jakieś zmartwienia, stres, egzaminy, ciężka i odpowiedzialna praca lub jakaś sytuacja rodzinna. W przypadku wystąpienia bezsenności z powodu któregoś z tych przykładów to wtedy raczej nie należy kłaść się wcześnie spać. Przed zaśnięciem warto się zrelaksować. Można to uczynić na przykład poprzez słuchanie spokojnej muzyki, czytając książkę lub wziąć ciepłą relaksacyjną kąpiel. Niekiedy pomocne jest wypicie przed snem szklanki mleka. Ważne przy bezsenności jest również jedzenie lekkich kolacji. Ciężkostrawne potrawy na pewno nam nie pozwolą szybko zasnąć. W ogóle ostatnią część dnia, czyli po kolacji, powinno się spędzać w spokoju. Nie zadręczać się jakimiś stresującymi myślami i nie wdawać się w rodzinne awantury. Trudno chyba znaleźć osobę, która nie cierpiałaby od czasu do czasu na ból głowy. Reklama: